Hemoroidi zdravljenje
Hemoroidi so pogosta težava, ki lahko povzroči precejšnje nelagodje. V tem članku bomo preučili različne metode zdravljenja hemoroidov.
1. Kako se zdravijo hemoroidi s spremembo življenjskega sloga?
Prvi in najpomembnejši korak pri zdravljenju hemoroidov je sprememba življenjskega sloga. To vključuje prilagoditev dnevnih navad in prehrane, ki lahko ublaži simptome in prepreči ponovitev hemoroidov.
Povečan vnos vlaknin
Ena najpomembnejših sprememb je povečanje vnosa vlaknin. Vlaknine pomagajo mehčati blato, tako da lažje prehajajo skozi črevesje in zmanjšajo pritisk na hemoroide. Viri vlaknin so sadje, kot so jabolka in hruške, zelenjava, kot sta brokoli in korenje, ter cela zrna, kot so ovseni kosmiči in rjavi riž. Priporočeni dnevni vnos vlaknin za odrasle je med 25 in 30 gramov.
Ohranjanje dobre hidracije
Ostanite dobro hidrirani, da preprečite zaprtje in olajšate odvajanje blata. Priporočljivo je popiti vsaj osem kozarcev vode (približno 2 litra) na dan. Voda pomaga pri prebavi in ohranja mehko blato, kar zmanjšuje pritisk na hemoroide in preprečuje draženje.
Redna telesna aktivnost
Redna telesna aktivnost lahko pomaga preprečiti zaprtje in izboljša prekrvavitev v predelu medenice, kar je pomembno za zdravje ven. Vadba, kot sta hoja in plavanje, je lahko še posebej koristna. Pomembno je, da se izogibate težkim treningom moči, ki lahko povečajo pritisk na vene v anusu in danki.
Vzdrževanje zdrave telesne teže
Prekomerna telesna teža lahko poveča pritisk na vene v predelu medenice, kar lahko prispeva k razvoju hemoroidov. Ohranjanje zdrave telesne teže z uravnoteženo prehrano in redno vadbo lahko zmanjša to tveganje.
Izogibanje dolgotrajnemu sedenju
Dolgotrajno sedenje, zlasti na trdih površinah, lahko poveča pritisk na anus in danko, kar lahko poslabša simptome hemoroidov. Če delate za mizo, uporabljajte ergonomski stol in si vzemite redne odmore za gibanje.
2. Kako zdraviti hemoroide z domačimi zdravili
Domača zdravila so lahko učinkovita pri lajšanju simptomov hemoroidov in zagotavljajo začasno olajšanje, medtem ko se izvajajo resnejši ukrepi zdravljenja.
So lahko dostopni in jih je mogoče uporabiti brez posebnega medicinskega posega.
- Sedeče kopeli - Sedeče kopeli so potopitev v toplo vodo za 10-15 minut večkrat na dan. Ta postopek lahko pomaga zmanjšati vnetje in lajšati bolečino. Topla voda izboljša prekrvavitev in pospeši proces celjenja. Pomembno je, da voda ni prevroča, da ne povzročite dodatnega draženja;
- Hladni obkladki – uporaba hladnih obkladkov na prizadeto mesto lahko zmanjša oteklino in bolečino. Ledeni obkladki ali obkladki, ki jih uporabljate 10-15 minut, lahko ublažijo srbenje in vnetje. Med ledom in kožo vedno uporabljajte brisačo ali drugo obliko zaščite, da preprečite ozebline;
- Ustrezna higiena - Ohranjanje analnega predela čistega in suhega je bistvenega pomena za preprečevanje draženja in okužbe. Uporaba nežnih, neodišavljenih vlažnih robčkov namesto toaletnega papirja lahko pomaga zmanjšati draženje. Po vsakem odvajanju blata je pomembno, da predel speremo z vodo in dobro osušimo;
- Vaje za medenično dno – Vaje za medenično dno, kot so Keglove vaje, lahko izboljšajo cirkulacijo in okrepijo mišice okoli anusa. To lahko pomaga preprečiti poslabšanje hemoroidov in ublažiti simptome. Še posebej so koristne za ženske po porodu ali za ljudi s kroničnim zaprtjem.
3. Zdravila
Zdravila igrajo pomembno vlogo pri lajšanju simptomov hemoroidov, kadar sprememba življenjskega sloga in domača zdravila niso dovolj. Ta zdravila je mogoče kupiti brez recepta ali jih predpiše zdravnik in so na voljo v različnih oblikah, vključno s kremami, mazili, svečkami in peroralnimi zdravili.
Supozitorije
Supozitorije so trdni pripravki, ki jih vstavimo v anus in se raztopijo, sproščajo zdravilne učinkovine neposredno v prizadeto mesto. Še posebej so učinkoviti pri notranjih hemoroidih. Supozitorije običajno vsebujejo enake učinkovine kot kreme in mazila, vendar imajo to prednost, da delujejo neposredno na notranje hemoroide.
Sredstva za lajšanje bolečin v ustih
Za lajšanje bolečine in vnetja se lahko uporabljajo peroralna zdravila proti bolečinam, kot sta acetaminofen ali ibuprofen. Uporabni so, kadar je nelagodje splošnejše in ga ni mogoče odpraviti samo z lokalnimi sredstvi.
Flebotonika
Flebotoniki so skupina zdravil, ki izboljšajo tonus venske stene in se uporabljajo za zdravljenje kroničnega venskega popuščanja in hemoroidov. Vsebujejo sestavine, kot sta diosmin in hesperidin, ki izboljšata mikrocirkulacijo in zmanjšata vnetje. Phlebotonics se lahko jemlje v obliki tablet in je še posebej učinkovit pri dolgotrajnem zdravljenju hemoroidov.
Kortikosteroidi
Kortikosteroidi so močna protivnetna zdravila, ki jih lahko predpišemo za kratkotrajno zdravljenje hudo vnetih hemoroidov. Uporabljati jih je treba previdno, saj lahko dolgotrajna uporaba povzroči neželene učinke, kot je tanjšanje kože.
Odvajala
Če je zaprtje glavni dejavnik pri razvoju hemoroidov, se lahko predpišejo odvajala. Pomagajo zmehčati blato in olajšajo odvajanje blata, kar zmanjša pritisk na hemoroide in prepreči draženje.
4. Minimalno invazivni posegi
Kadar s konzervativnimi metodami in zdravili ni mogoče odpraviti simptomov hemoroidov, so lahko učinkovita rešitev minimalno invazivni posegi. Ti postopki so manj boleči in imajo krajši čas okrevanja kot tradicionalne operacije.
- Ligacija z gumijastim trakom: Ligacija z gumijastim trakom je eden najpogosteje uporabljenih minimalno invazivnih postopkov za zdravljenje notranjih hemoroidov. Postopek vključuje namestitev majhnih gumijastih trakov okoli dna hemoroida. S tem se prekine dotok krvi v hemoroid, ki se nato v nekaj dneh posuši in odpade.
- Skleroterapija: Pri tem postopku se v hemoroid vbrizga kemična raztopina, ki povzroči, da se skrči in telo postopoma absorbira.
- Infrardeča koagulacija: Infrardeča koagulacija uporablja infrardečo svetlobo za prekinitev dotoka krvi v hemoroide. Svetloba je usmerjena na dno hemoroida, kar povzroči nastanek brazgotine in hemoroid se skrči.
- Laserska terapija: Laserska terapija je sodobna metoda zdravljenja hemoroidov, ki uporablja laserske žarke za koagulacijo hemoroidalnega tkiva. Laserska energija povzroči izhlapevanje vode v tkivih hemoroidov, zaradi česar se ti skrčijo in izginejo. Laserska terapija je hitra, učinkovita in ima minimalne stranske učinke.
- Doppler ultrazvočna koagulacija: Doppler ultrazvočna koagulacija je postopek, ki uporablja Dopplerjev ultrazvok za lociranje hemoroidnih arterij. Arterije se nato koagulirajo s pomočjo toplote, kar zmanjša prekrvavitev hemoroidov in povzroči njihovo krčenje. Ta postopek je še posebej učinkovit pri zdravljenju večjih hemoroidov.
- Krioterapija: Krioterapija je metoda, pri kateri hemoroide zdravimo z izjemno nizkimi temperaturami. Zamrzovanje hemoroidnih tkiv vodi do njihove nekroze in kasnejšega izločanja. Krioterapija je učinkovita metoda, vendar lahko povzroči več nelagodja v obdobju okrevanja kot drugi minimalno invazivni postopki.
5. Kirurške metode
V primerih, ko so hemoroidi hudi ali ko druge metode zdravljenja niso učinkovite, je morda potreben kirurški poseg. Kirurške metode so bolj invazivne, a tudi učinkovitejše za dolgoročno olajšanje.
Hemoroidektomija
Hemoroidektomija je tradicionalna kirurška metoda za odstranjevanje hemoroidov. Postopek vključuje odstranitev odvečnega tkiva, ki povzroča krvavitev in bolečino. Je najučinkovitejša metoda za zdravljenje hudih hemoroidov, predvsem zunanjih hemoroidov ali velikih notranjih hemoroidov. Čeprav je obdobje okrevanja lahko boleče, nudi hemoroidektomija dolgoročno olajšanje.
Stapling
Stapling je manj invazivna metoda v primerjavi s hemoroidektomijo. Postopek vključuje uporabo posebnega orodja, ki odstrani nekaj hemoroidalnega tkiva, medtem ko preostalo tkivo zašije. Stapling prekine dotok krvi v hemoroide, zaradi česar se skrčijo in odpadejo. Ta postopek je manj boleč in ima krajše obdobje okrevanja kot hemoroidektomija, vendar obstaja večje tveganje za ponovitev hemoroidov.
Hemoroidopeksija z dopplerjevim ultrazvočnim nadzorom
Ta postopek uporablja Dopplerjev ultrazvok za natančno lociranje hemoroidnih arterij. Ko so arterije identificirane, jih zašijemo, da prekinemo dotok krvi v hemoroide. Ta metoda je manj invazivna in povzroči manj bolečin ter krajši čas okrevanja. Dopplersko vodena hemoroidopeksija je učinkovita pri zdravljenju velikih notranjih hemoroidov in ima dobre dolgoročne rezultate.
Laserska hemoroidektomija
Laserska hemoroidektomija je sodobna kirurška tehnika, ki uporablja lasersko energijo za odstranjevanje hemoroidov. Laser povzroči koagulacijo krvnih žil in zmanjša velikost hemoroidov. Prednosti laserske hemoroidektomije so manjša krvavitev, manjša bolečina in hitrejše okrevanje. Poseg je primeren za bolnike z manjšimi hemoroidi ali tiste, ki imajo raje manj invazivne metode.
Trombektomija
Trombektomija je poseg, ki se uporablja za zdravljenje zunanjih hemoroidov, ki so trombozirali, tj. je nastal krvni strdek. Postopek vključuje majhen rez in odstranitev strdka, kar povzroči hitro lajšanje bolečin in zmanjšanje otekline. Trombektomija je hiter poseg, ki se običajno izvaja v lokalni anesteziji.
Fergusonova hemoroidektomija
Fergusonova hemoroidektomija je podobna tradicionalni hemoroidektomiji, vendar vključuje šivanje ran po odstranitvi hemoroidov. To zmanjša tveganje za krvavitev in okužbo ter lahko pospeši proces okrevanja. Postopek je še posebej učinkovit pri zdravljenju kombiniranih zunanjih in notranjih hemoroidov.
Te kirurške metode nudijo zanesljivo rešitev za hude primere hemoroidov in zagotavljajo dolgotrajno olajšanje. Izbira ustrezne metode je odvisna od posameznega primera in zahteva posvetovanje z usposobljenim kirurgom.
6. Kako preprečiti ponovitev hemoroidov
Po uspešnem zdravljenju hemoroidov je pomembno sprejeti ukrepe za preprečevanje njihovega ponovnega pojava. To lahko dosežemo s spremembo življenjskega sloga in upoštevanjem določenih preventivnih strategij.
- Ohranjanje zdrave prehrane: priporočljivo je uživanje raznolikega sadja, zelenjave, celih zrn in stročnic. Vključevanje živil, kot so ovseni kosmiči, laneno seme in mandlji, je prav tako lahko koristno;
- Pitje dovolj vode: kar smo že omenili, poskušajte piti vsaj 2 litra vode na dan;
- Redna telesna aktivnost:
- Izogibanje dolgotrajnemu sedenju;
- Izogibanje naprezanju pri odvajanju: Priporočamo, da greste na stranišče ob prvem občutku potrebe, da preprečite zadrževanje in strjevanje blata. Uporaba podstavka za noge med odvajanjem blata lahko pomaga ohranjati pravilen položaj, ki olajša odvajanje blata brez nepotrebnega naprezanja.
- Vzdrževanje zdrave telesne teže.
Zaključek
Hemoroidi so pogosta in neprijetna težava, ki lahko povzroči precejšnje nelagodje. Zdravljenje hemoroidov vključuje različne pristope, od spremembe življenjskega sloga in domačih zdravil do zdravil, minimalno invazivnih posegov in kirurških metod.
Ohranjanje zdravega življenjskega sloga, ki vključuje uravnoteženo prehrano, zadosten vnos vode, redno telesno aktivnost in ustrezno higieno, je ključnega pomena za preprečevanje ponovnega pojava hemoroidov.
Posvetovanje z zdravnikom je pomembno za izbiro najprimernejše metode zdravljenja ter za zagotovitev dolgotrajnega olajšanja in ugodja.
IZVORI:
1. Healthline: Hemorrhoids Home Remedies and OTC Treatment (24.05.2024)
2. WebMD: Why Take a Sitz Bath? (24.05.2024)
3. WebMD: Hemorrhoids: Symptoms, Causes, and Treatment (25.05.2024)