Kaj povzroča hemoroide?
Hemoroidi so otekle in vnete vene v anusu in danki, ki lahko povzročijo bolečino, srbenje in krvavitev. So del običajne človeške anatomije, a ko se vnamejo ali otečejo, lahko povzročijo precejšnje nelagodje.
Hemoroide delimo na dve vrsti - notranje in zunanje. V današnjem članku si bomo ogledali glavne vzroke in dejavnike njihovega nastanka.
Kaj povzroča hemoroide?
Hemoroide lahko povzročijo različni dejavniki, ki povečajo pritisk na vene v predelu rektuma in anusa.
Tukaj je nekaj izmed njih:
1. Zaprtje in napenjanje med odvajanjem blata
Zaprtje je eden glavnih dejavnikov tveganja za nastanek hemoroidov. Ko je blato trdo in suho, oteži odvajanje blata, kar obremeni in poveča pritisk na vene v danki in anusu. Ta pritisk lahko povzroči, da se vene razširijo in vnamejo, kar povzroči nastanek hemoroidov. Napenjanje pri odvajanju blata poškoduje vensko strukturo, kar lahko privede do pogostega pojava hemoroidov (kronične težave).
2. Dieta z malo vlakninami
Vlaknine pomagajo oblikovati mehko in gosto blato, kar olajša prehajanje skozi črevesje in zmanjša potrebo po naprezanju med odvajanjem. Pomanjkanje vlaknin v prehrani povzroči trdo in suho blato, ki povzroča zaprtje in napenjanje. K nastanku hemoroidov lahko pripomore tudi prekomerno uživanje predelane hrane, sladkorjev in maščob v kombinaciji s premajhnim vnosom tekočine.
3. Sedeči življenjski slog
Dolgotrajno sedenje, zlasti na trdi podlagi, poveča pritisk na vene v anusu in danki. To lahko privede do njihovega širjenja in vnetja. Pomanjkanje telesne dejavnosti upočasni tudi črevesno peristaltiko, kar poveča tveganje za zaprtje.
4. Nosečnost
Nosečnost znatno poveča tveganje za nastanek hemoroidov. Rastoča maternica pritiska na vene v medeničnem predelu in spodnjem delu trebuha, kar otežuje prekrvavitev in povzroča širjenje ven. Hormonske spremembe med nosečnostjo prav tako igrajo vlogo, saj sprostijo stene ven in jih naredijo bolj nagnjene k širjenju in vnetju. Zaprtje, ki zaradi hormonskih sprememb in zmanjšane telesne aktivnosti pogosto spremlja nosečnost, dodatno poveča tveganje za hemoroide.
5. Prekomerna teža
Prekomerna telesna teža povzroča dodaten pritisk na vene v spodnjem delu telesa, vključno z venami v anusu in danki. Izguba teže z zdravo prehrano in redno vadbo lahko pomaga preprečiti hemoroide in izboljša splošno zdravje.
6. Napredna starost
S staranjem se tveganje za nastanek hemoroidov povečuje. To je posledica oslabitve tkiv, ki podpirajo vene v danki in anusu. Sčasoma ta tkiva izgubijo elastičnost in postanejo bolj nagnjena k širjenju in vnetju. Starejši ljudje pogosto trpijo zaradi kroničnega zaprtja in drugih prebavnih težav, ki prav tako prispevajo k nastanku hemoroidov.
7. Genetska predispozicija
Če imate hemoroide v družinski anamnezi, obstaja večja verjetnost, da boste razvili enako bolezen. Dedni dejavniki lahko vključujejo šibkost venskih sten ali nagnjenost k zaprtju.
8. Kronična driska
Kronična driska je lahko prav tako škodljiva za žile v analnem predelu kot zaprtje. Stalno draženje in vnetje anusa, ki ga povzroča pogosto odvajanje blata, lahko poveča pritisk na vene. Kronična driska je lahko posledica različnih stanj, kot so vnetna črevesna bolezen, okužbe ali intoleranca na določena živila.
9. Težki fizični napori
Hudi fizični napori, zlasti če jih ne izvajamo pravilno, obremenijo vene v anusu in danki. Poklici ali dejavnosti, ki vključujejo pogosto in intenzivno dvigovanje bremen, kot so gradbeništvo, dvigovanje uteži ali celo pogosta gospodinjska opravila, lahko znatno povečajo tveganje za hemoroide.
10. Dolgotrajno sedenje na stranišču
Dolgotrajno sedenje na stranišču lahko poveča pritisk na žile v analnem predelu, še posebej, če se ta čas podaljša zaradi branja knjige, uporabe mobilnih naprav ali preprosto zato, ker je človek raztresen. Omejite čas, ki ga preživite na prestolu.
Simptomi hemoroidov
Hemoroidi lahko povzročijo različne simptome, ki se razlikujejo po resnosti in trajanju. Razumevanje teh simptomov lahko pomaga pri pravočasni diagnozi in zdravljenju:
- Bolečina in nelagodje - bolečino običajno čutimo v predelu anusa, zlasti med odvajanjem blata;
- Srbenje in draženje – srbenje je pogost simptom, ki ga povzroča draženje kože okoli anusa. To draženje je lahko posledica uhajanja sluzi ali delnega odvajanja blata. Praskanje srbečega mesta lahko poslabša stanje in povzroči vnetje in okužbo;
- Krvavitev – Krvavitev je eden najpogostejših simptomov hemoroidov. Običajno se pokaže kot svetlo rdeča kri na toaletnem papirju ali v stranišču po odvajanju blata. Vztrajna krvavitev lahko povzroči anemijo, ki zahteva zdravniško pomoč;
- Oteklina – Zunanji hemoroidi so lahko na otip kot trde bule, ki so boleče na dotik. To otekanje je lahko posledica vnetja in kopičenja krvi v venah;
- Sluz v blatu.
Preprečevanje in zdravljenje
Preprečevanje in zdravljenje hemoroidov vključuje različne strategije, ki lahko pomagajo pri lajšanju simptomov in preprečevanju prihodnjih težav:
1. Zdrava prehrana
Vključitev dovolj vlaknin v vašo prehrano pomaga olajšati odvajanje blata in preprečiti zaprtje. Vlaknine lahko dobite s sadjem, zelenjavo, polnozrnatimi žitaricami in stročnicami. Poleg tega je pomembno, da pijemo dovolj vode, da ohranjamo telo hidrirano in olajšamo prebavo.
2. Redna telesna dejavnost
Redna telesna aktivnost je pomembna za ohranjanje zdravega prebavnega sistema in preprečevanje zaprtja. Vadba, kot je hoja, tek, plavanje in joga, lahko spodbudi gibanje črevesja in zmanjša pritisk na vene v danki in anusu.
3. Vzdrževanje zdrave telesne teže
Ohranjanje zdrave telesne teže je bistveno za preprečevanje hemoroidov. To lahko dosežemo z uravnoteženo prehrano in redno telesno aktivnostjo.
4. Pravilna higiena v predelu anusa
Uporaba mehkega toaletnega papirja in izogibanje odišavljenim izdelkom lahko zmanjša tveganje za draženje. V nekaterih primerih je lahko v pomoč uporaba vlažilnih robčkov brez alkohola ali nežnih čistil.
5. Spremembe življenjskega sloga
Vzemite si redne odmore, če delate večinoma sede. Izogibajte se dolgotrajnemu sedenju na stranišču in težkim telesnim naporom.
6. Medicinska obravnava
Če se simptomi hemoroidov ne izboljšajo z domačimi zdravili, je potreben posvet z zdravnikom. Obstajajo različni medicinski postopki in zdravila, ki lahko pomagajo pri zdravljenju hemoroidov:
- Zdravila – kreme, mazila in svečke, ki vsebujejo hidrokortizon ali druge protivnetne sestavine, lahko lajšajo bolečino in srbenje;
- Minimalno invazivni posegi - ligacija z gumijastim trakom, skleroterapija in infrardeča koagulacija;
- Kirurški posegi - v hujših primerih bo morda potrebna hemoroidektomija (odstranitev hemoroidov) ali hemoroidopeksija (fiksacija hemoroidov).
Hemoroidi so pogosta težava, ki je lahko boleča in neprijetna. Razumevanje njihovih vzrokov in preventivni ukrepi lahko pomagajo zmanjšati tveganje in ublažiti simptome.
Ohranjanje zdravega načina življenja, redna telesna dejavnost in ustrezna higiena so ključni za ohranjanje zdravja in preprečevanje hemoroidov.
IZVORI:
1. WebMD: Hemorrhoids: Symptoms, causes and treatment (27.05.2024)
2. Healthline: Causes of Hemorrhoids and Tips for Prevention (27.05.2024)