1. Kaj so notranji hemoroidi?

 

Notranji hemoroidi so posledica otekanja ven v danki, ki se nahajajo znotraj analnega kanala. To stanje se lahko pojavi zaradi povečanega pritiska na rektalne vene. Rektum je konec debelega črevesa, ki se konča z anusom. Te otekle vene lahko tvorijo majhne vozliče ali izbokline, ki včasih ostanejo neopažene, ker običajno niso boleče in jih ni mogoče otipati ali videti navzven.

 

Anatomija notranjih hemoroidov

 

Notranji hemoroidi se nahajajo v submukozni plasti rektuma, ki je dobro preskrbljena s krvnimi žilami in podpornimi tkivi. Te krvne žile tvorijo pleksuse (pleksuse), ki običajno pomagajo pri nadzoru blata. S povečanim pritiskom ali napetostjo se lahko te žile razširijo in vnamejo, kar povzroči nastanek hemoroidov.

 

Stopnje razvoja notranjih hemoroidov

 

Notranji hemoroidi gredo skozi različne stopnje razvoja, ki določajo resnost stanja:

  • Prva stopnja: Hemoroidi so majhni in se nahajajo znotraj rektuma. Lahko rahlo krvavijo, vendar ne padejo iz anusa;
  • Druga stopnja: Hemoroidi lahko pri defekaciji izpadejo (prolapsirajo) zunaj anusa, vendar se sami umaknejo;
  • Tretja stopnja: hemoroidi izpadejo med defekacijo ali fizičnim naporom in jih je treba ročno umakniti;
  • Četrta stopnja: Hemoroidi so trajno zunaj anusa in jih ni mogoče umakniti. Lahko so boleče in povzročajo veliko nelagodje.

 

Razlike med notranjimi in zunanjimi hemoroidi

 

Notranji hemoroidi se od zunanjih razlikujejo po lokaciji in simptomih. Medtem ko se notranji hemoroidi nahajajo znotraj rektuma in običajno ne povzročajo bolečine, se zunanji hemoroidi nahajajo pod kožo okoli anusa in so lahko boleči in vneti. Zunanje hemoroide je lažje videti in otipati, medtem ko se notranji hemoroidi pogosto diagnosticirajo med rutinskim zdravniškim pregledom ali ob prisotnosti simptomov, kot je krvavitev.

 

Razlika med zunanjimi in notranjimi hemoroidi

 

Klinični pomen

 

Notranji hemoroidi so pomembni, saj lahko povzročijo zaplete, če jih ne zdravimo pravočasno. Lahko povzročijo kronično krvavitev, anemijo in v redkih primerih rektalni prolaps. Zato je pomembno, da smo pozorni na zgodnje simptome in po potrebi poiščemo zdravniško pomoč.

 

2. Vzroki za notranje hemoroide

 

Genetski dejavniki

Pri nastanku notranjih hemoroidov ima pomembno vlogo genetska predispozicija. Nekateri ljudje podedujejo šibkost venskih sten, kar poveča verjetnost za nastanek hemoroidov. To genetsko ranljivost lahko povečajo drugi življenjski slog in zdravstveni dejavniki.

 

Nepravilna prehrana

Prehrana z nizko vsebnostjo vlaknin je glavni dejavnik tveganja za notranje hemoroide. Nezadosten vnos vlaknin vodi do zaprtja, kar posledično povzroča napenjanje med odvajanjem blata.

 

Dehidracija

Nezadosten vnos tekočine lahko vodi tudi do zaprtja in povečanega naprezanja med odvajanjem blata.

 

Sedeči način življenja

Pomanjkanje telesne dejavnosti je še en pomemben dejavnik, ki prispeva k razvoju notranjih hemoroidov. Sedeči način življenja upočasni črevesno peristaltiko in poveča tveganje za zaprtje.

 

Nosečnost in porod

Med nosečnostjo lahko povečan pritisk v trebušni votlini in rastoča maternica stisneta rektalne vene, kar povzroči nastanek hemoroidov. Porod, zlasti naravni porod, lahko povzroči tudi obremenitev in poškodbo ven v danki, kar povzroči hemoroide.

 

Težki fizični napori

Naporna vadba, vključno z dvigovanjem uteži, lahko poveča pritisk na vene v danki. Ljudje, ki se pogosto ukvarjajo s težkim fizičnim delom ali intenzivnim športom, imajo večje tveganje za nastanek notranjih hemoroidov.

 

Težki fizični napori

 

Kronični kašelj in bruhanje

Kroničen kašelj in bruhanje ustvarjata dodaten pritisk na predel trebuha in danke. Ta povečan notranji pritisk lahko povzroči ali poslabša obstoječe hemoroide.

 

Stara leta

S staranjem lahko tkiva, ki podpirajo vene v danki in anusu, oslabijo in se raztegnejo. Ta naravna obraba tkiv povečuje tveganje za nastanek hemoroidov pri starejših.

 

Prehrana z veliko maščob in predelane hrane

Prehrana, ki vsebuje veliko maščob in predelane hrane, lahko prispeva k zaprtju in razvoju hemoroidov. Ta živila pogosto vsebujejo malo vlaknin in lahko otežijo normalno delovanje črevesja.

 

Dolgotrajno sedenje in stanje

Dolgotrajno sedenje ali stanje na enem mestu poveča pritisk v rektalnem predelu. Še posebej tvegano je dolgotrajno sedenje na trdih površinah

 

Debelost

Prekomerna telesna teža poveča pritisk na vene v danki, kar lahko povzroči nastanek hemoroidov.

 

3. Simptomi notranjih hemoroidov

 

Neboleča krvavitev

Eden najpogostejših simptomov notranjih hemoroidov je neboleča krvavitev. To krvavitev običajno opazimo po odvajanju blata in se lahko pojavi kot svetlo rdeče lise na toaletnem papirju ali v straniščni školjki. Pomembno je vedeti, da mora rektalno krvavitev vedno oceniti zdravnik, saj je lahko znak drugih resnih stanj.

 

Prolaps hemoroidov

Prolaps hemoroidov je stanje, pri katerem notranji hemoroidi štrlijo iz anusa, zlasti med odvajanjem blata. V začetnih fazah se hemoroidi sami umaknejo nazaj, sčasoma pa bo morda potrebna ročna retrakcija. V hujših primerih hemoroidi ostanejo zunaj anusa in lahko povzročijo precejšnje nelagodje in bolečino.

 

Srbenje in draženje

Srbenje in draženje v analnem predelu sta pogosta simptoma notranjih hemoroidov. Nastanejo zaradi izločanja sluzi iz anusa, ki lahko povzroči draženje kože. Ta simptom pogosto spremlja pekoč občutek in nelagodje.

 

Občutek polnosti ali tujka

Veliko ljudi z notranjimi hemoroidi ima občutek polnosti ali tujka v danki. To je lahko še posebej opazno pri odvajanju blata in lahko vodi do stalnega občutka, da morate oditi, tudi če ni potrebe.

 

Izločanje sluzi

Izcedek iz anusa je še en simptom notranjih hemoroidov. Ta sluz lahko draži kožo okoli anusa in prispeva k srbenju in nelagodju. V nekaterih primerih lahko izločanje sluzi povzroči vnetja in okužbe, če ne vzdržujemo dobre higiene.

 

Težave z odvajanjem blata

Ljudje z notranjimi hemoroidi imajo pogosto težave z odvajanjem blata. To lahko vključuje občutek nepopolne izpraznjenosti črevesja ali potrebo po občutnem naprezanju pri odvajanju blata. Ti simptomi lahko vodijo do nadaljnje poškodbe hemoroidov in poslabšanja stanja.

 

Anorektalna bolečina in nelagodje

Čeprav notranji hemoroidi običajno niso boleči, lahko povzročijo precejšnje nelagodje. Bolečina se lahko pojavi, če pride do tromboze hemoroidov (prekinjena je njihova oskrba s krvjo) ali če pride do zapletov, kot sta okužba ali vnetje. Ta bolečina je lahko ostra in huda ter zahteva zdravniško pomoč.

 

Anorektalna bolečina in nelagodje

 

Spremembe v blatu

Spremembe v blatu, kot je prisotnost krvi ali sluzi, so lahko simptomi notranjih hemoroidov. Pomembno je, da te spremembe pregleda zdravnik, da izključi druge možne vzroke, kot sta vnetna črevesna bolezen ali rak debelega črevesa.

 

Odsotnost zunanjih znakov

Eden od značilnih znakov notranjih hemoroidov je odsotnost vidnih zunanjih znakov. Notranjih hemoroidov pri zunanjem pregledu ni mogoče videti ali otipati, kar otežuje njihovo diagnozo in zahteva posebne medicinske preiskave, kot sta anoskopija ali sigmoidoskopija.

 

4. Diagnostika

 

Zdravniški pregled

Diagnosticiranje notranjih hemoroidov se običajno začne s fizičnim pregledom pri zdravniku. Zdravnik lahko opravi digitalni rektalni pregled (DRE) tako, da previdno vstavi orokavičen in namazan prst v danko, da otipa kakršne koli nenavadne otekline ali izrastke. Ta pregled lahko pomaga ugotoviti prisotnost notranjih hemoroidov in izključi druge možne vzroke simptomov, kot so rektalni tumorji ali polipi.

 

Anoskopija

Anoskopija je posebna diagnostična metoda, ki se uporablja za vizualizacijo notranjih hemoroidov. Pri tem postopku zdravnik uporablja anoskop – majhno, togo cevko z lučko, ki se vstavi v danko. Anoskopija omogoča neposreden pregled analnega kanala in spodnjega dela rektuma, kar omogoča oceno velikosti, števila in razširjenosti hemoroidov.

 

Proktoskopija

Proktoskopija je še ena diagnostična metoda, s katero si podrobneje ogledamo danko in spodnji del debelega črevesa. Proktoskop je daljši instrument od anoskopa in omogoča pregled večjega dela rektuma. Ta postopek je uporaben pri sumu na prisotnost večjih ali višje ležečih hemoroidov, pa tudi za izključitev drugih patologij.

 

Sigmoidoskopija

Sigmoidoskopija je postopek, ki omogoča pregled spodnjega dela debelega črevesa, vključno z danko in sigmoidnim črevesom. Ta postopek uporablja upogljiv sigmoidoskop, ki se vstavi v rektum in omogoča zdravniku, da vidi notranjost črevesja. Sigmoidoskopija ni uporabna samo za diagnozo hemoroidov, temveč tudi za odkrivanje drugih bolezni, kot so divertikuloza, vnetna črevesna bolezen in rak debelega črevesa.

 

Kolonoskopija

Kolonoskopija je najnatančnejši diagnostični postopek za pregled debelega črevesa in danke. Uporablja dolg, prilagodljiv kolonoskop s kamero, ki zdravniku omogoča pregled celotnega debelega črevesa. Kolonoskopijo priporočamo pri bolnikih z nejasnimi rektalnimi simptomi, znatnimi krvavitvami ali pri sumu na resnejše bolezni. Ta postopek je še posebej pomemben za izključitev kolorektalnega raka in drugih resnih stanj.

 

Virtualna kolonoskopija

Virtualna kolonoskopija, znana tudi kot CT kolonografija, je neinvazivni postopek slikanja, ki uporablja računalniško tomografijo (CT) za ustvarjanje podrobnih slik debelega črevesa in danke. Ta postopek je alternativa tradicionalni kolonoskopiji in se lahko uporablja pri bolnikih, ki ne prenašajo invazivnih posegov.

 

Laboratorijske preiskave

V nekaterih primerih lahko zdravnik naroči laboratorijske preiskave, da oceni splošno zdravstveno stanje bolnika in izključi druge možne vzroke simptomov. Ti testi lahko vključujejo popolno krvno sliko (CBC) za odkrivanje anemije, ki je lahko posledica kronične krvavitve, kot tudi teste vnetnih markerjev.

 

5. Vrste zdravljenja

 

Nekirurško zdravljenje

 

Prehranske spremembe in dodatki

Glavni pristop pri nekirurškem zdravljenju notranjih hemoroidov je sprememba prehrane. Če povečate vnos vlaknin z uživanjem več sadja, zelenjave in celih zrn, lahko znatno izboljšate simptome. Vlaknine mehčajo blato in olajšajo njegovo prehajanje skozi črevesje, kar zmanjša naprezanje pri odvajanju.

 

Zdravila in kreme

Nekirurško zdravljenje pogosto vključuje uporabo lokalnih zdravil, kot so kreme, mazila in svečke. Ti izdelki običajno vsebujejo sestavine, kot sta hidrokortizon ali lidokain, ki zmanjšajo vnetje in bolečino. Nekatere kreme vsebujejo tudi vazokonstriktorje, ki zmanjšajo otekanje hemoroidov.

 

Minimalno invazivni postopki

 

Ligacija z gumijastimi trakovi

Ligacija z gumijastim trakom je eden najpogosteje uporabljenih minimalno invazivnih postopkov za zdravljenje notranjih hemoroidov. Pri tem postopku zdravnik položi majhen gumijasti trak okoli dna hemoroida, ki prekine dotok krvi. Zaradi tega se hemoroid v nekaj dneh posuši in odpade. Poseg je hiter in običajno ne zahteva anestezije.

 

Skleroterapija

Skleroterapija je še en priljubljen minimalno invaziven postopek. Vključuje injiciranje raztopine sklerozanta neposredno v hemoroide. Ta raztopina povzroči zoženje žil in nastanek brazgotin, ki zmanjšajo velikost hemoroida. Poseg je relativno neboleč in se lahko izvaja ambulantno.

 

Infrardeča koagulacija

Infrardeča koagulacija uporablja infrardečo svetlobo za koagulacijo krvnih žil v hemoroidih. Ta postopek povzroči, da se hemoroidi skrčijo in nastanejo brazgotine. Infrardeča koagulacija je hiter in učinkovit postopek, ki ga lahko opravite v ordinaciji.

 

Kirurško zdravljenje

 

Hemoroidektomija

Hemoroidektomija je kirurški poseg za odstranitev hudih ali prolapsiranih hemoroidov. Izvaja se v splošni ali regionalni anesteziji in vključuje odstranitev hemoroidalnega tkiva. Čeprav je postopek bolj invaziven in zahteva daljše obdobje okrevanja, je zelo učinkovit pri trajnem lajšanju simptomov.

 

Hemoroidopeksija (stapling)

Hemoroidopeksija, znana tudi kot poseg s spenjačem, je manj invazivna kirurška tehnika. Vključuje uporabo kirurškega instrumenta (spenjalnik), ki prekine dotok krvi v hemoroide in jih vrne v rektum. Ta postopek ima krajše obdobje okrevanja kot hemoroidektomija in je povezan z manj bolečinami po operaciji.

 

Alternativne terapije

 

Zeliščna zdravila in naravna zdravila

Nekateri ljudje za zdravljenje notranjih hemoroidov raje uporabljajo zeliščna in naravna zdravila. To lahko vključuje jemanje izvlečkov iz rastlin, kot so hamamelis, aloe vera in divji kostanj, ki imajo protivnetne in pomirjujoče lastnosti.

 

Akupunktura

Akupunktura je alternativna terapija, ki je lahko učinkovita pri lajšanju simptomov notranjih hemoroidov. Vključuje vstavljanje tankih igel v določene točke na telesu, kar lahko pomaga zmanjšati bolečino in vnetje.

 

Kdaj poiskati zdravniško pomoč

 

Če imate simptome notranjih hemoroidov, se posvetujte z zdravnikom. Zgodnja diagnoza in zdravljenje lahko preprečita zaplete. Ne prezrite krvavitve ali hude bolečine.

 

Notranji hemoroidi so pogosta težava, ki pa jo je s pravilnim pristopom mogoče učinkovito obvladati. Z ustreznimi spremembami življenjskega sloga in zdravniško oskrbo je mogoče ublažiti simptome in izboljšati kakovost življenja.

 

IZVORI:

1. Mayo Clinic: Hemorrhoids (26.05.2024)