Notranji hemoroidi so vrsta krčnih žil, ki se nahajajo znotraj rektuma. Čeprav so zunanji hemoroidi bolj opazni in boleči, lahko tudi notranji hemoroidi povzročijo precejšnje nelagodje in zdravstvene težave, če jih ne zdravimo pravočasno.

V tem članku bomo podrobno preučili najučinkovitejše metode njihovega zdravljenja.

 

1. Domače metode zdravljenja notranjih hemoroidov

 

Zdravljenje notranjih hemoroidov se pogosto začne z domačimi zdravili, ki lahko ublažijo simptome in preprečijo poslabšanje stanja. Te metode so cenovno dostopne, enostavne za uporabo in so lahko izjemno učinkovite pri blažjih oblikah hemoroidov.

Tukaj je nekaj najbolj priljubljenih in preverjenih domačih zdravil:

 

Dobra hidracija

Ohranjanje dobre hidracije je ključni dejavnik v boju proti zaprtju, ki je glavni vzrok za notranje hemoroide. Pitje zadostne količine vode pripomore k mehčanju blata in lažjemu prehajanju skozi črevesje. Priporočamo, da popijete vsaj 8 kozarcev vode na dan (približno 2 litra).

 

Prehrana bogata z vlakninami

Vlaknine povečajo volumen in mehkobo blata, kar olajša odvajanje in zmanjša potrebo po naprezanju med odvajanjem. Prehranski viri vlaknin so sadje, zelenjava, cela zrna, stročnice in oreščki. Včasih je morda treba dodati vlaknine v obliki dodatkov.

 

Prehrana bogata z vlakninami

 

Vroče kopeli

Tople kopeli, znane tudi kot sedeče kopeli, lahko znatno olajšajo simptome notranjih hemoroidov. Namakanje v topli vodi 15-20 minut večkrat na dan pomaga zmanjšati vnetje ter lajšati bolečino in nelagodje. Za večji učinek lahko vodi dodamo epsomsko sol (magnezijev sulfat).

 

Sredstva za lokalno uporabo - kreme, mazila, supozitorije

Izdelki, ki vsebujejo hidrokortizon ali lidokain, lahko zmanjšajo vnetje in bolečino. Natančno upoštevajte navodila za uporabo.

 

Vzdrževanje dobre higiene

Ohranjanje dobre analne higiene je pomembno za preprečevanje nadaljnjega draženja in okužb. Po odvajanju blata uporabite vlažne robčke namesto suhega toaletnega papirja. Izogibajte se izdelkom z dišavami in alkoholom, ki lahko dražijo kožo.

 

Ledeni obkladki

Uporaba ledenih obkladkov lahko pomaga zmanjšati oteklino in ublažiti bolečino. Obkladke je treba uporabljati približno 10-15 minut večkrat na dan. Pomembno je, da uporabite brisačo ali drug vmesni material med ledom in kožo, da preprečite neposreden stik in ozebline.

 

Telesne vaje

Redna telesna aktivnost izboljša prekrvavitev in podpira zdrav prebavni sistem. Izogibajte se vadbi, ki vključuje dvigovanje težkih predmetov ali pretirano obremenitev, saj lahko to poslabša simptome.

 

Izogibanje dolgotrajnemu sedenju

Dolgotrajno sedenje, zlasti na trdih površinah, lahko poveča pritisk na vene v analnem predelu. Če vaše delo zahteva dolgotrajno sedenje, si vzemite pogoste odmore in hodite naokoli, da spodbudite cirkulacijo. Pomaga lahko tudi uporaba mehke blazine ali posebne blazinice za hemoroide.

 

Dolgotrajno sedenje

 

Aromaterapija in zeliščna zdravila

Nekatera zeliščna zdravila in eterična olja lahko olajšajo simptome notranjih hemoroidov. Kamilica, hamamelis, rman, lešnik in olje čajevca imajo protivnetne in pomirjujoče lastnosti.

 

Domača zdravila za notranje hemoroide so lahko izjemno učinkovita v blagih primerih in kot podporna terapija. Če pa se simptomi ne izboljšajo ali poslabšajo, je pomembno, da poiščete zdravniško pomoč za nadaljnjo oceno in zdravljenje.

 

2. Medicinsko zdravljenje notranjih hemoroidov

 

Zdravljenje notranjih hemoroidov bo morda potrebno, če domača zdravila ne zadoščajo za lajšanje simptomov ali če so hemoroidi bolj napredovali. Zdravniki ponujajo različne načine zdravljenja, od terapije z zdravili do minimalno invazivnih postopkov in kirurških posegov.

 

Zdravila

 

Pri zdravljenju notranjih hemoroidov zdravniki pogosto predpisujejo različna zdravila, ki lahko vključujejo:

  • Kreme, mazila in svečke: ti izdelki običajno vsebujejo hidrokortizon ali lidokain, ki zmanjšata vnetje in lajšata bolečino. Uporabljajo se lahko za kratkotrajno lajšanje simptomov;
  • Peroralna zdravila: včasih so predpisana zdravila proti bolečinam ali protivnetna zdravila za zmanjšanje nelagodja;
  • Flebotonika: Ta zdravila izboljšajo venski tonus in zmanjšajo vnetje. Še posebej so uporabni pri kroničnih hemoroidih.

 

Minimalno invazivni postopki

 

Kadar zdravila niso dovolj, so naslednji korak minimalno invazivni posegi. Vključujejo:

  • Ligacija z gumijastim trakom: ta postopek vključuje namestitev majhnih gumijastih trakov okoli dna hemoroida. S tem se prekine dotok krvi in ​​hemoroid po nekaj dneh odpade. Ligacija z gumijastim trakom je učinkovita pri hemoroidih druge in tretje stopnje;
  • Skleroterapija: Skleroterapija vključuje vbrizgavanje kemikalije v hemoroid, ki povzroči, da se žile skrčijo in hemoroid izgine. Postopek je neboleč in primeren za manjše hemoroide;
  • Infrardeča koagulacija: Ta postopek uporablja infrardečo svetlobo za sežiganje hemoroidnega tkiva. To prekine dotok krvi in ​​hemoroid se skrči. Poseg je hiter in minimalno invaziven;

 

3. Kirurško zdravljenje notranjih hemoroidov

 

Kirurško zdravljenje notranjih hemoroidov se uporablja, kadar druge metode niso učinkovite ali ko so hemoroidi v napredovali fazi. Kirurški posegi nudijo trajno olajšanje, vendar zahtevajo tudi daljše obdobje okrevanja in so lahko povezani z večjim tveganjem zapletov.

 

Tukaj so glavne kirurške metode, ki se uporabljajo za zdravljenje notranjih hemoroidov:

 

Hemoroidektomija

 

Hemoroidektomija je najbolj tradicionalna in razširjena kirurška metoda za odstranjevanje notranjih hemoroidov. Postopek vključuje kirurško izrezovanje hemoroidnega tkiva. Ta tehnika je še posebej učinkovita pri velikih in trdovratnih hemoroidih, ki se ne odzivajo na druga zdravljenja.

 

Vrste hemoroidektomije

  • Odprta hemoroidektomija: Pri tej metodi se hemoroidi izrežejo, rane pa ostanejo odprte za naravno celjenje. Ta pristop zmanjša tveganje za okužbo, vendar je lahko povezan z daljšim obdobjem bolečine in okrevanja;
  • Zaprta hemoroidektomija: po odstranitvi hemoroidov se rane zašijejo s šivi. Ta metoda lahko pospeši okrevanje, vendar prinaša tudi večje tveganje za okužbo.

 

Postopek in okrevanje

Hemoroidektomija se običajno izvaja v splošni ali regionalni anesteziji. Bolniki lahko po posegu občutijo precejšnjo bolečino, ki jo obvladajo z zdravili proti bolečinam. Okrevanje lahko traja od nekaj tednov do nekaj mesecev, odvisno od posameznega primera in vrste hemoroidektomije.

 

Hemoroidopeksija (Stapling spenjanja)

 

Hemoroidopeksija, znana tudi kot postopek spenjanja, je manj invazivna kirurška možnost. Ta postopek vključuje uporabo posebnega orodja (spenjalnik), ki odstrani del hemoroidalnega tkiva, preostalo pa spne nazaj na svoje mesto v analnem kanalu.

Prednosti hemoroidopeksije

  • Manj bolečine: Bolniki običajno občutijo manj bolečine po posegu v primerjavi s tradicionalno hemoroidektomijo;
  • Hitrejše okrevanje: Obdobje okrevanja je krajše, kar omogoča hitrejšo vrnitev k običajnim aktivnostim.

 

Postopek in okrevanje

Postopek spenjanja se izvaja v splošni ali regionalni anesteziji. Okrevanje je običajno hitrejše, večina bolnikov okreva v enem do dveh tednih. Bolečina in nelagodje sta manj intenzivna, tveganje za zaplete pa manjše.

 

Laserska kirurgija

 

Laserska kirurgija je sodobna tehnika, pri kateri se z laserskim žarkom izpari ali izreže hemoroidno tkivo. Ta postopek ponuja številne prednosti, vključno z minimalno bolečino, manj krvavitve in hitrejšim okrevanjem.

 

Prednosti laserske kirurgije

  • Natančnost: Laser omogoča natančno rezanje tkiva z minimalnimi poškodbami okoliških struktur;
  • Minimalna invazivnost: poseg je manj invaziven in običajno zahteva krajše obdobje okrevanja;
  • Nizko tveganje za zaplete: Tveganje za okužbe in druge zaplete je manjše v primerjavi s tradicionalnimi kirurškimi metodami.

 

Postopek in okrevanje

Laserska operacija se običajno izvaja v lokalni ali splošni anesteziji. Bolniki lahko hitro okrevajo, pogosto v nekaj dneh. Zdravniki lahko priporočijo uporabo zdravil za lajšanje bolečin in vzdrževanje dobre higiene za lažje okrevanje.

 

Možni zapleti kirurškega zdravljenja

Kljub visoki učinkovitosti kirurških metod so lahko povezane z možnimi zapleti, vključno z:

  • Bolečina: kirurški posegi so običajno povezani s pooperativno bolečino, ki lahko zahteva uporabo sredstev za lajšanje bolečin;
  • Krvavitev: Krvavitev je pogost zaplet, zlasti pri tradicionalni hemoroidektomiji;
  • Okužba: kljub previdnostnim ukrepom se lahko po operaciji razvijejo okužbe;
  • Težave z uriniranjem: V redkih primerih imajo lahko bolniki po posegu težave z uriniranjem.

 

Dolgoročna napoved

 

Kirurško zdravljenje notranjih hemoroidov mnogim bolnikom nudi trajno olajšanje. Po uspešnem kirurškem posegu bolniki običajno občutijo znatno izboljšanje simptomov in zmanjšanje hemoroidov. Vendar pa je ohranjanje zdravega življenjskega sloga, vključno z dieto z veliko vlakninami in redno telesno dejavnostjo, bistveno za preprečevanje ponovitev.

 

4. Preprečevanje notranjih hemoroidov

 

Ohranjanje zdrave prehrane

Ena najpomembnejših strategij za preprečevanje notranjih hemoroidov je ohranjanje prehrane z veliko vlakninami. Vlaknine povečajo volumen in mehkobo blata, kar olajša njegovo prehajanje skozi črevesje in zmanjša potrebo po naprezanju pri odvajanju. Priporočeni viri vlaknin vključujejo:

  • Sadje (jabolka, hruške, maline);
  • Zelenjava (brokoli, korenje, artičoke);
  • Polnozrnate žitarice (ovsena kaša, rjavi riž, polnozrnat kruh);
  • Stročnice (fižol, leča, čičerika);
  • Oreščki in semena.

 

Ohranjanje dobre hidracije

 

Ohranjanje dobre hidracije

Pitje dovolj vode je pomembno za preprečevanje zaprtja. Dehidracija lahko povzroči trdo, suho blato, ki oteži iztrebljanje in poveča pritisk na rektalne vene. Zaužijte vsaj 2 litra vode na dan.

 

Redna telesna aktivnost

Redna telesna aktivnost izboljša prebavni sistem in zmanjša tveganje za zaprtje. Posebej koristne so vaje, kot so hoja, plavanje in lahka aerobna vadba. Telesna aktivnost pomaga tudi pri ohranjanju zdrave telesne teže, kar zmanjša pritisk na vene v danki.

 

Izogibanje dolgotrajnemu sedenju in stanju

Dolgotrajno sedenje ali stanje lahko poveča pritisk na vene v danki in anusu. Če vaše delo zahteva dolgotrajno sedenje, si vzemite pogoste odmore za gibanje in raztezanje. Uporaba mehke blazine ali posebne blazinice za hemoroide lahko pomaga tudi pri lajšanju pritiska.

 

Po potrebi ustrezne hoje

Pravilno odvajanje blata lahko bistveno zmanjša tveganje za notranje hemoroide. Tukaj je nekaj priporočil:

  • Ne odlašajte: Ne zadržujte blata, ko začutite, da morate na stranišče. Zadrževanje lahko povzroči, da se blato strdi in oteži odvajanje blata;
  • Izogibajte se naprezanju: Poskusite se izogniti močnemu naprezanju med odvajanjem blata. Napenjanje poveča pritisk na rektalne vene in lahko povzroči hemoroide;
  • Kratke seje: zmanjšajte čas, preživet na stranišču. Dolgotrajno sedenje na stranišču lahko poveča pritisk na rektalne vene.

 

Vzdrževanje dobre higiene

Vzdrževanje dobre higiene v analnem predelu je pomembno za preprečevanje draženja in okužb, ki lahko prispevajo k razvoju hemoroidov. Uporabljajte vlažilne robčke ali toaletni papir brez dišav in alkohola. Redne sedeče kopeli lahko tudi pomagajo vzdrževati čistočo in lajšajo nelagodje.

 

Zaključek

 

Zdravljenje notranjih hemoroidov zahteva kombinacijo zdravih navad in po potrebi zdravniški poseg. Od sprememb prehrane in življenjskega sloga do minimalno invazivnih posegov in kirurških posegov, obstaja veliko učinkovitih metod za reševanje te težave.

Pomembno je pravočasno prepoznati simptome in sprejeti ustrezne ukrepe za zdravljenje in preprečevanje. Posvetovanje z zdravnikom je bistvenega pomena za izbiro najprimernejšega zdravljenja glede na individualne potrebe. S pravilnim pristopom in nego lahko dosežete občutno olajšanje in izboljšate kakovost svojega življenja.

 

IZVORI:

1. WebMD: Hemorrhoids: Symptoms, Causes, and Treatment (25.05.2024)
2. Healthline: Causes of Hemorrhoids and Tips for Prevention (25.05.2024)
3. Mayo Clinic: Hemorrhoids: Symptoms (25.05.2024)